Forum EUL.ro - Discutii la scara larga
Amazon pregateste airbag pentru telefon - Versiune printabila

+- Forum EUL.ro - Discutii la scara larga (http://forum.eul.ro)
+-- Forum: Timp liber (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Forum: GSM (/forumdisplay.php?fid=32)
+--- Subiect: Amazon pregateste airbag pentru telefon (/showthread.php?tid=1081)

1 2

Amazon pregateste airbag pentru telefon - andreipala - 23-08-2011 05:42 PM

Jeff Bezos, fondatorul ┼či CEO al Amazon, a depus o cerere de patent pentru un sistem creat de el, pentru a proteja telefoanele mobile la impact.

Va vne sa credeti ori nu, inventia cuprinde printre altele clasicul airbag, jeturi de aer comprimat sau aer pentru incetinirea vitezei si diminuarea impactului.

Credeti ca este realizabila treaba?! Care este in opinia voastra schimbarea majora care va interveni, in momentul in care primul telefon va fi echipat cu asa ceva?[attachment=358]

RE: Amazon pregateste airbag pentru telefon - Marian - 23-08-2011 06:01 PM

Este utila insa prea utila, nu cred ca ma va atrage prea mult o astefel de inventie, cred ca cretul va fi si putin piperat.
Uneori sunt de parere ca se exagereaza la capitolul tehnologie, aceasta este o mica exagerare dupa parerea mea.

RE: Amazon pregateste airbag pentru telefon - andreipala - 23-08-2011 06:05 PM

Se poate spune ca ai si tu partea ta de dreptate insa daca aceasta "tehnologie" va fi inglobata intr-un dispozitiv mobil in limita bunului simt(si cand spun in limita bunului simt, ma refer la cat mai mici modificari de design) va fi destul de folositoare, avand in vedere costurile la care au ajuns acum de exemplu smartphone-urile sau tabletele.

RE: Amazon pregateste airbag pentru telefon - Marian - 23-08-2011 06:21 PM

Oricat de bune or sa fie Airbag-urile tot va fi ceva perfect, cand micutul tau aparat e calcat de o roata sa dus cu tot de airbag.
Eu as veni cu alta idee decat airbag-urile daca as fi in locul celor ce au venit cu aceasta idee.

RE: Amazon pregateste airbag pentru telefon - andreipala - 23-08-2011 06:26 PM

Si care ar fi ideea aceasta geniala cu care tu ai veni?!

RE: Amazon pregateste airbag pentru telefon - Marian - 23-08-2011 11:24 PM

Un telefon cat mai mic, controlat prin comanda vocala si cu un ecram de tipul holograma..., nu am nici o idee aceasta utilitate e aiurea ca si cum ai spune telefoanele vor zbura...

RE: Amazon pregateste airbag pentru telefon - Kaa - 24-08-2011 09:38 PM

airbag? Nu cred asa ceva..
Pe langa faptul ca este destul de imposibil mai este si nefolositor.

Singurul lucru la care se poate lucra pentru protectia telefonului dupa parerea mea este compozitia materialului. Iphone are geamul care se presupune ca nu se zgarie, foarte greu sa faca o carcasa cu proprietatile acestea nu sunt. Un material care sa absoarba socurile si un mod de a proteja culoarea..

RE: Amazon pregateste airbag pentru telefon - Marian - 25-08-2011 03:09 AM

Oricum pentru mine aceste utilitati(inutile) nu pot fi decat semnale de disperare din partea firmelor producatoare.

RE: Amazon pregateste airbag pentru telefon - andreipala - 25-08-2011 08:23 AM

Sunt intradevar un soi de semne de disperare, avand in vedere perioada de criza mondiala. E bine totusi, pentru ca astfel se pot descoperi noi tehnologii care ar putea deveni candva vitale.

RE: Amazon pregateste airbag pentru telefon - stefanhellzone - 25-08-2011 05:56 PM

nu ti-ar folosi. oricum un telefon nu se strica asa usor daca il scapi jos, se strica din alte cauze.